Czy malowanie proszkowe jest bezpieczne?
Malowanie proszkowe to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod lakierniczych. Stosowane jest nie tylko w celu nadania określonych właściwości dekoracyjnych, ale również jako zabezpieczenie przed korozją i uodpornienie na uszkodzenia mechaniczne. Uniwersalizm i funkcjonalność tej metody zyskuje coraz szersze grono zadowolonych odbiorców. Może się jednak pojawić pytanie, czy działalność malarni proszkowych jest bezpieczne dla zdrowia i środowiska?
Malarnia proszkowa, a ekologia
Funkcjonowanie malarni proszkowych jest bezpieczne dla środowiska naturalnego. Technologia malowania proszkowego jest zdecydowanie bardziej ekologiczna niż tradycyjnego malowania na mokro. Procesy, przeprowadzane w malarni proszkowej, nie przyczyniają się do emisji trujących związków do atmosfery. Wykorzystywane farby proszkowe nie zawierają szkodliwych rozpuszczalników. Ani proces aplikacji farb ani proces ich utwardzania czy suszenia nie wiąże z ulatnianiem do środowiska naturalnego związków organicznych. Na ekologiczny aspekt funkcjonowania malarni proszkowych wpływa również poziom zużycia energii elektrycznej. Przyjmuje się, że warstwa farby proszkowej odpowiada trzem warstwom farby tradycyjnej. Oznacza to, że jej aplikacja jest krótsza i prostsza, co pozwala zmniejszyć ilość zużywanej energii. Technologie, wykorzystywane przez malarnie proszkowe, pozwalają obniżyć aż o 50% emisję gazów cieplarnianych w porównaniu do tradycyjnych metod nanoszenia farb. Malarnia proszkowa nie generuje ponad to szkodliwych odpadów i ścieków. Niewykorzystany proszek jest zdatny do ponownego użytku i nie marnuje się.
Malarnia proszkowa, a zdrowie
Wiemy już, że funkcjonowanie malarni proszkowej nie zaburza ekologii. Warto również zdawać sobie sprawę, że farby proszkowe są bezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Nie zawierają w swoim składzie substancji szkodliwych dla organizmu. Ważne jest również, że farby stosowane w malarni proszkowej posiadają odpowiednie atesty, zgodne z normami międzynarodowymi. Przedmioty pomalowane proszkowo mogą mieć dzięki temu kontakt zarówno z żywnością, jak i z wodną pitną.