Jakie powierzchnie można malować proszkowo?
Chcesz uzyskać odporną powłokę malarską? Postaw na malowanie proszkowe. Ta nowoczesna technika polega na aplikacji naelektryzowanych farb proszkowych na malowaną powierzchnię przy użyciu specjalnych pistoletów. Następnie pomalowany element nagrzewa się do temperatury 160 – 200 stopni Celsjusza. W wyniku tego powstaje powłoka o wysokiej odporności na uszkodzenia mechaniczne i oddziaływanie zmiennych warunków atmosferycznych. Malowanie przy użyciu farb proszkowych sprawdza się więc szczególnie w przypadku, gdy zależy Ci na uzyskaniu trwałej i wytrzymałej powłoki malarskiej. Co możesz w taki sposób pomalować? Sprawdź, jakie materiały się do tego nadają.
Malowanie proszkowe – w przypadku jakich materiałów się sprawdzi?
Malowanie proszkowe obecnie stosuje się na różnych powierzchniach. Najczęściej jednak ten sposób aplikacji farby wykorzystuje się do malowania metalu. Wynika to przede wszystkim z tego, że metal słynie z dobrych właściwości przewodzących. Metalowe elementy nie zmieniają swoich właściwości pod wpływem nagrzewania. Ma to istotne znaczenie dla utwardzenia powłoki malarskiej. Dzięki temu, że są w stanie znieść wysokie temperatury, bez obaw dla struktury materiału można je ogrzewać. Tym samym popularne jest malowanie proszkowe ogrodzeń, balustrad, grzejników oraz różnego rodzaju profili metalowych. Nie mniejszym uznaniem cieszy się także malowanie części samochodowych.
Rozwój technologii malowania proszkowego sprawił, że oprócz elementów wykonanych z metalu farby proszkowe wykorzystuje się też do malowania ceramiki, szkła, a nawet drewna i płyt MDF. Twierdzenie, że malowanie proszkowe sprawdza się wyłącznie w przypadku metalu, jest zatem nieprawdziwe. Za pomocą tej techniki można precyzyjnie malować garnki, wazony, kubki, butelki, a także fronty meblowe czy inne elementy drewniane. W tym przypadku jednak istotne znaczenie ma właściwa obróbka termiczna, która zwykle bazuje na wstępnym ogrzewaniu materiałów bezpośrednio przed nałożeniem powłok proszkowych oraz finalnym ogrzewaniu przy wykorzystaniu podczerwieni, płomieni gazowych lub promieniowania UV.