Rodzaje farb proszkowych
Farby proszkowe wykorzystywane są w procesie malowania metodą proszkową. Są to substancje termoutwardzalne na bazie polimerów, a ich podstawową zaletą jest brak w składzie jakichkolwiek rozpuszczalników. Dzięki temu są ekologiczne i w pełni bezpieczne dla środowiska. Produkowane są z żywicy (epoksydowej, poliestrowej lub ich mieszanek hybrydowych), poliuretanów, silikonów, pigmentów, wypełniaczy i dodatków uszlachetniających. Na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rodzajów farb proszkowych, różniących się składem i co za tym idzie – właściwościami.
Podstawowy podział
Farby proszkowe stosowane są do użytku wewnętrznego oraz zewnętrznego. Te drugie muszą charakteryzować się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne i promieniowanie ultrafioletowe, dlatego posiadają inne właściwości. Podstawowe rodzaje farb proszkowych ze względu na ich właściwości to: epoksydowe, poliestrowe oraz epoksydowo-poliestrowe. Farby epoksydowe i epoksydowo-poliestrowe stosuje się wewnątrz pomieszczeń. Powierzchnia epoksydowa jest odporna na zarysowania i środki chemiczne. Farby epoksydowo-poliestrowe są odporne na przebarwienia i przegrzanie, dlatego często stosuje się je do malowania grzejników. Żywica epoksydowa ulega natomiast zniszczeniu w wyniku oddziaływania promieni UV, dlatego nie wolno jej stosować na zewnątrz. Odporne na warunki atmosferyczne są z kolei farby poliestrowe (oraz na bazie żywic poliuretanowych i akrylowych). Poliestrowe farby do użytku zewnętrznego dzielimy dodatkowo na farby przemysłowe oraz farby architektoniczne. Te drugie stosowane są na elementy, przeznaczone do długotrwałego użytkowania, np. okna, drzwi czy elementy fasad. Natomiast farby przemysłowe używamy do mebli ogrodowych czy sprzętu sportowego.
Efekt wizualny
Spośród wymienionych rodzajów farb, można również dokonywać wyboru w oparciu o efekt wizualny, jaki dana farba pozwala uzyskać. Farby dzielą się w zależności od stopnia połysku na błyszczące, matowe, półmatowe oraz satynowe. Ze względu na rodzaj powierzchni wyróżniamy farby gładkie i strukturalne. Farby strukturalne umożliwiają pokrycie przedmiotu specjalnym deseniem dekoracyjnym. Tworzą powierzchnię strukturalną o różnym rodzaju, np. papieru ściernego czy skórki pomarańczy. Istnieją również specjalne farby do powierzchni porowatych, zapobiegające powstawaniu bąbli i zacieków.