zalety malolwania proszkowego

Zalety malowania metodą proszkową

Dodano 20.08.2018, Kategoria: Blog, Tagi:

Malowanie proszkowe nazywane jest inaczej malowaniem na sucho, ponieważ w metodzie tej zamiast tradycyjnych farb w płynie – wykorzystuje się farby w proszku. Stosowane jest do pokrywania farbą ogrodzeń, bram, schodów, balustrad, części samochodowych, elementów zawieszenia, ram, felg, powierzchni stalowych, elementów ślusarskich. Sprawdźmy, jakie zalety posiada metoda malowania proszkowego.

 

Dokładność, trwałość, wszechstronność

Malowanie proszkowe sprawia, że otrzymana powłoka jest trwała i wytrzymała. Staje się odporna na warunki atmosferyczne, dzięki czemu nabiera właściwości antykorozyjnych. Nie trzeba się martwić dodatkową konserwacją czy skomplikowaną pielęgnacją. Przedmiot staje się odporny na wahania temperatur, promieniowanie UV, wilgoć, uszkodzenia mechaniczne, a nawet środki chemiczne. Odporność termiczna powłoki wynosi około 100 stopni. Dodatkowo, malowanie proszkowe jest metodą bardzo dokładną – użycie natrysku elektrostatycznego sprawia, że farba może dotrzeć w każde miejsce i precyzyjnie pokryć każdą powierzchnię. Odnosi się to nie tylko do metali, ponieważ metoda malowania na sucho doskonale nadaje się również do aluminium, stali, mosiądzu i żeliwa – jej zastosowanie jest zatem wszechstronne. Można ją również wykorzystać do stolarki okiennej i drzwiowej, metalowych mebli ogrodowych i biurowych, obudowy sprzętu elektronicznego, elementów elewacji, sprzętu AGD, urządzeń przemysłowych, grzejników czy opraw oświetleniowych.

 

Ekologia, estetyka, ekonomia

Farby proszkowe pozwalają na uzyskanie powłoki, która dzięki swojej grubości jest w stanie zamaskować niedociągnięcia obróbki mechanicznej. Powierzchnia jest jednolita, gładka, nie posiada spękań ani zacieków. Podczas malowania nie istnieje ryzyko powstania pęcherzyków czy zmarszczeń, co często można zaobserwować w przypadku tradycyjnych farb. Powłoka nie stanie się matowa, wyblakła ani wypłowiała, farba nie będzie się łuszczyć i odpadać. Malowanie proszkowe nadaje zatem przedmiotom duże walory dekoracyjne. Jest poza tym ekonomiczne, ponieważ w większości przypadków wystarczy nałożenie tylko jednej warstwy farby. Nieosadzone cząstki farby można odzyskać, dlatego przy malowaniu proszkowym nie ma mowy o stratach materiałowych – wykorzystuje się niemal 100% materiału malarskiego. Można wybierać spośród bardzo szerokiej gamy barwnej, ponieważ ilość dostępnych odcieni farb proszkowych to około 180, łącznie z możliwością doboru faktury. Metoda malowania proszkowego jest również ekologiczna – nie emituje do środowiska szkodliwych substancji, ponieważ nie korzysta z żadnych rozpuszczalników ani rozcieńczalników. Farby proszkowe są zatem w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska i niejednokrotnie posiadają nawet specjalne atesty, potwierdzające możliwość ich kontaktu z żywnością i wodną pitną.